Nowy rok to nowe wyzwania dla przedsiębiorców – wiążą się one często z nowymi regulacjami i zmianami, do których należy się dostosować. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany, z którymi każdy przedsiębiorca powinien się zapoznać i wprowadzić w życie swojej firmy.
Kasowy PIT – zmiany w rozliczaniu podatku dochodowego
Od 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy zyskali możliwość rozliczania podatku dochodowego metodą kasową. Oznacza to, że podatek dochodowy będzie naliczany dopiero w momencie otrzymania zapłaty za fakturę, a nie w momencie jej wystawienia. To znacząca zmiana, która może poprawić płynność finansową firm, szczególnie tych, które mają trudności z terminowym regulowaniem zobowiązań.
Kto może skorzystać z tej metody?
Z kasowego PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy spełniający następujące warunki:
- Dochody firmy w poprzednim roku nie przekroczyły 1 miliona złotych,
- Złożone zostanie odpowiednie oświadczenie do urzędów skarbowych.
- Przedsiębiorca nie prowadzi ksiąg rachunkowych,
Metoda ta jest dostępna zarówno dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dla firm, które wybierają opodatkowanie ryczałtem, na zasadach IP BOX, czy podatkiem liniowym
Prowadzisz firmę w Warszawie? Jeśli chcesz mieć wszystko pod kontrolą, warto rozważyć współpracę z biurem rachunkowym w Warszawie.
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co się zmienia?
W 2025 roku zmieniają się zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowelizacja przepisów wprowadza m.in. wyłączenie ze składki przychodów uzyskanych ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Celem jest uproszczenie obowiązków podatkowych przedsiębiorców oraz obniżenie ich obciążeń finansowych.
Zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej:
- Nowa podstawa składki zdrowotnej nie może być niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego.
- Jeżeli przedsiębiorca nie był ubezpieczony przez cały rok, podstawa składki jest ustalana na podstawie liczby miesięcy, w których podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu, oraz minimalnego wynagrodzenia.
Brak podatku VAT dla małych firm w UE – warunki uzyskania zwolnienia z VAT
Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Unii Europejskiej mogą skorzystać z nowych zasad dotyczących zwolnienia z VAT. Małe firmy działające w różnych krajach UE będą mogły uzyskać zwolnienie, tylko jeśli spełnione zostaną określone wymogi.
Warunki uzyskania zwolnienia:
- Przedsiębiorca musi zarejestrować się do zwolnienia w kraju swojej siedziby.
- Roczny obrót firmy w całej Unii Europejskiej nie może przekroczyć 100 tys. euro.
- Sprzedaż w danym kraju nie może przekroczyć limitu zwolnienia VAT obowiązującego w tym kraju (w Polsce wynosi on 200 tys. zł).
- Firmy będą musiały składać kwartalne informacje podatkowe w kraju swojej siedziby.
Jeżeli przedsiębiorca przekroczy jeden z tych limitów, utraci prawo do zwolnienia z VAT.
Jeśli nie masz pewności, czy przysługuje ci to zwolnienie VAT, najlepszą opcją jest skontaktowanie się z biurem rachunkowym w Warszawie i skonsultowanie sprawy z ekspertami.
Podatek od nieruchomości – zmiany dla przedsiębiorców
W 2025 roku wprowadzono zmiany dotyczące podatku od nieruchomości – od początku 2025 r., w momencie osiągnięcia lub przekroczenia przychodów w kwocie 2,5 mln euro przez osoby fizyczne, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie czy wspólników spółek cywilnych, podniesiony został próg przychodów, który zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Zmiany w terminach składania deklaracji podatkowych:
Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy chcieli zyskać dodatkowy czas na złożenie deklaracji DN-1, mieli możliwość wydłużenia terminu do 31 marca 2025 roku. W celu skorzystania z przedłużenia, musieli złożyć pisemne zawiadomienie do odpowiedniego organu do końca stycznia 2025 roku.
Przedsiębiorcy muszą również pamiętać o nowych zasadach obliczania i wpłacania rat podatku za pierwszy kwartał 2025 roku, które muszą być oparte na średniej wysokości podatku z poprzedniego roku.
JPK CIT – obowiązki raportowania dla firm
Z początkiem 2025 roku wprowadzono nowe obowiązki raportowe dla firm podlegających podatkowi dochodowemu od osób prawnych (CIT). Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku przekroczyli próg przychodów wynoszący 50 milionów euro, będą musieli przesyłać księgi rachunkowe w formie elektronicznej, a także składać je do urzędów skarbowych w postaci pliku JPK-CIT.
Wprowadzenie nowelizacji dla podatników przy prowadzeniu JPK-CIT:
- Od 1 stycznia 2025 r. dotyczy to podatkowych grup kapitałowych oraz przedsiębiorstw, które przekroczyły próg 50 mln euro przychodu w poprzednim roku podatkowym.
- W przypadku roku podatkowego lub obrotowego, który zacznie się po 31 grudnia 2026 r., regulacje obejmą pozostałych podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz spółki, niemające statusu osób prawnych.
- Z obowiązkiem składania JPK-CIT muszą się liczyć również spółki, które nie są osobami prawnymi, ale są zobowiązane do składania JPK-VAT – obejmuje rok podatkowy lub obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2025 r.
Szukasz biura rachunkowego? Sprawdź ofertę biura EFEKTA!
2025 rok to czas istotnych zmian. Dostosowanie się do nowych przepisów może powodować wiele stresu, ponieważ wymaga to odpowiedniego przygotowania. Dobrym rozwiązaniem na uniknięcie pomyłek jest wybór dobrego biura rachunkowego – EFEKTA biuro rachunkowe w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców potrzebujących pomocy księgowej i doradztwie podatkowym. Przedsiębiorcy współpracujący z tym biurem podkreślają, że EFEKTA jest zawsze na bieżąco z przepisami i na pewno odpowiednio zadba o twoją firmę.